Komunikacijska ploča u Vrbovcu

Komunikacijska ploča nastala je u suradnji s Valentinom Kišan, voditeljicom projekta “Pričajmo slikama u Hrvatskoj”. Udruga studenata logopedije s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu inicira postavljanje komunikacijskih ploča, kao niskotehnoloških sredstava potpomognute komunikacije, na javnim mjestima diljem RH.

S obzirom na to da radimo s djecom s teškoćama u razvoju te odraslim osobama s invaliditetom, htjela sam/smo da ovakva ploča bude i u našem gradu u kojem djelujemo, gradu Vrbovcu. Grad je financirao i samu izradu ploče.

Komunikacijska ploča jedan je od oblika potpomognute komunikacije koji funkcionira na principu vizualnih simbola – piktograma – koji korisnicima omogućavaju izražavanje emocija, želja ili zahtjeva na način koji je jasan svima, koji nemaju iskustva s ovakvim alatima.

Komunikacijska ploča organizirana je tako da rječnik, odnosno simbole “posložimo” prema pragmatičkim principima, što znači da želimo upotrijebiti jezik u socijalne svrhe. Organizacija komunikacijske ploče je izrađena prema potrebama i sposobnostima djece koja dolaze u park, igralište ili prostor. Jedan bitan detalj komunikacijskih ploča je da se od osobe (roditelj, drugo dijete, odgajatelj, učitelj, terapeut) koja je u interakciji (komunikaciji) s djetetom koje ima složenije komunikacijske potrebe traži da “modelira” korištenje grafičkih simbola, gesti ili manualnih znakova, odnosno da koristi djetetovo komunikacijsko sredstvo istovremeno s govorom.

Rukovanje komunikacijskom pločom je jednostavno: doticanjem simbola korisnici mogu iskazati osnovne potrebe: gladan, žedan, trebam pomoć… Ploče su namijenjene djeci s teškoćama razvoju, odraslim osobama s invaliditetom, kao i svima koji se nađu u situaciji gdje je verbalna komunikacija otežana.